Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zákaz zveřejňování odposlechů stvrzen

13. 2. 2009

Zákaz zveřejňování odposlechů stvrzen

Václav Klaus
Václav Klaus
(Foto: AFP)
PRAHA 13. února 2009 | 17:06

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu trestního řádu, která znemožňuje zveřejňování informací z policejních odposlechů. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Novináři na Klause naléhali, aby zákon vetoval, protože podle nich zasahuje do svobody projevu.

Sněmovna schválila zákonnou úpravu i přes námitky Senátu a médií minulý týden. Novela trestního řádu pod hrozbou finanční sankce a až pětiletého vězení zakazuje zveřejnění informací z policejních odposlechů, pokud nebyly použity před soudem jako důkaz.

S žádostí o odmítnutí zákona se na prezidenta obrátili šéfredaktoři českých médií, Syndikát novinářů, Unie vydavatelů, Světová asociace novin i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. Klaus však už ve čtvrtek oznámil, že zákon k novému projednání parlamentu nevrátí - protiústavní prý není a poslanci ho schválili velkou většinou.

V dnešním rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál prezident uvedl, že kritika, kterou za své rozhodnutí sklidil, podle něj není odůvodněná. "Démonizovat mou osobu, která v tom hraje v podstatě okrajovou roli, není spravedlivé," prohlásil.

Podepsaná novela trestního řádu také až na výjimky zcela zakazuje zveřejňovat jména a jiné osobní údaje dětských a mladistvých obětí trestných činů.
ČTK
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář