Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Chomutově kandiduje rekordní počet žen. Lídryni má však pouze jedna strana.

 

TZ: V Chomutově kandiduje rekordní počet žen. Lídryni má však pouze jedna strana.

2.10.2014

Zastoupení žen v komunální politice po volbách mírně vzroste. Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí totiž celorepublikově kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. V Chomutově spolu s Karvinou kandiduje dokonce rekordních 38 % žen. Analýzu zpracovalo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.
Celkově nejvíce žen do voleb vyslala Česká suverenita (60 %) a Nespokojení občané (60 %), kteří mají zároveň ženu i v čele kandidátky. Marie Kindermannová je jedinou chomutovskou lídryní. Polovinu žen do voleb vyslala i Unie pro sport a zdraví (51,4 %) a Pro Chomutov (48,6 %). Nejhůře z hlediska zastoupení žen dopadla KSČM (17,1 %) a Nový sever (17,1 %).
Fórum 50 %, které analýzu zpracovalo, organizuje také kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.Pomocí kampaně bychom chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová. „Vzhledem k vysokému zastoupení žen na chomutovských kandidátkách by se to letos mohlo podařit,“ doplňuje Adamusová.
Pro voliče a voličky Fórum 50 % také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí mohou dopadat různě na ženy a na muže.
Kontakt: Marcela Adamusová, adamusova(@)padesatprocent(.)cz, 739 333 730; www.padesatprocent.cz
 
Zdroj dat: ČSÚ
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář