Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řápková ukázala část své diplomky, vyučující z práv si ale nepamatuje

7. 10. 2009

Řápková ukázala část své diplomky, vyučující z práv si ale nepamatuje

7. října 2009  14:55,  aktualizováno 17:22
Chomutovská primátorka Ivana Řápková novinářům ukázala dokumenty o svém studiu na plzeňské právnické fakultě. Její diplomová práce patří k těm, které z fakultní knihovny zmizely. Starostka její finální podobu také nemá, pouze pracovní. Řápková si nepamatuje, kdo její práci vedl, ani kdo byl oponentem. Nevzpomněla si ani na jména přednášejících. 
Primátorka Ivana Řápková ukázala novinářům dokumentaci o svém studiu na právech Západočeské univerzity (7. října 2009)foto: Libor Zavoral,  ČTK

Primátorka Ivana Řápková ukázala novinářům dokumentaci o svém studiu na právech Západočeské univerzity (7. října 2009)

Primátorka si stěžuje, že ji kauza školy, která se potýká s problémy kvůli opisování závěrečných prací, poškozuje. "Nejvíce mi vadí, že škola nemá své věci v pořádku, přesto se stále diskutují jména některých studentů, především politiků. Práce nebyly ukládány tak, jak měly být," uvedla Řápková.

Primátorka si nepamatuje vedoucího ani oponenta

Chomutovská starostka, která získala titul magistr, dnes ukázala dodatek k diplomu opatřený razítkem univerzity a podpisem tehdejšího děkana fakulty Milana Kindla. Obsahuje záznamy o zkouškách a zápočtech po dobu studia od prosince 2000 do května 2005.

ÚVOD DIPLOMOVÉ PRÁCE IVANY ŘÁPKOVÉ

Předložila i vysvědčení o státní závěrečné zkoušce a pracovní verzi diplomové práce s názvem Státní správa a samospráva v oblasti životního prostředí. Řápková studovala dálkově. Nepamatuje si jména vyučujících ani jméno vedoucího své diplomové práce či oponenta.

Již minulý týden mluvčí primátorky rozeslal soubor, který obsahuje úvod a první stránku z pracovní verze diplomové práce Řápkové. Na první stránce chybí jméno univerzity, fakulty i vedoucího a oponenta práce.

Nesrovnalosti v elektronickém systému školy

V elektronickém archivu kvalifikačních prací Západočeské univerzity se sice dá najít, že Řápková diplomku obhájila, o moc víc informací už tam ale není. Chybí i zápis v kolonce "vedoucí práce".

Stejné je to i u dalších "slavných" studentů fakulty. Vedoucího nenajdete u dcery a syna zavražděného Františka Mrázka, u prorektora policejní akademie Jana Brázdy či Čunkova advokáta Eduarda Bruny.

Většina "obyčejných" studentů ale vedoucí nebo vedoucího v elektronickém archivu zapsáno má. Zároveň také mají podrobněji popsané téma práce. To u prací výše zmíněných také chybí.

Nejlépe z nich vychází starosta Prahy 5 Milan Jančík - u jeho práce na téma Správa hlavního města Prahy v letech 1918-1967 je alespoň jméno vedoucího. A pokud si do vyhledávače zadáte jméno dalšího bývalého studenta Stanislava Grosse, nenajdete vůbec žádný záznam.

Informační systém ukazuje ještě jednu nesrovnalost. Agentura ČTK uvedla, že Řápková školu studovala v kombinované formě, tedy dálkově. Systém ale v kolonce "forma studia", kde je u jiných studentů písmeno K, ukazuje P jako prezenční studium.

Informační systém univerzity tvrdí, že Ivana Řápková studovala prezenčně. Primátorka ale mluví o kombinovaném studiu (7. října 2009)

Fakulta se podrobí hloubkové kontrole

Na počátku skandálu právnické fakulty Západočeské univerzity byl údajný plagiát závěrečné práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče. Ve své disertační práci prý opisoval z cizího textu.

Vzápětí se ukázalo, že v knihovně školy chybějí desítky diplomových či disertačních prací významných právníků či politiků. Navíc se spekuluje i o příliš krátkém studiu některých absolventů.

Po nátlaku studentské obce a kritice akreditační komise ministerstva školství vedení fakulty složilo funkce. Nejprve děkan Jaroslav Zachariáš, později i proděkani Tomažič a Kindl. Prozatímním děkanem se stal exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, fakultu čeká hloubková kontrola.

Autoři:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář