Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magisterská práce primátorky Řápkové v univerzitním archivu chybí

29. 9. 2009

Magisterská práce primátorky Řápkové v univerzitním archivu chybí

velikost textu:
29. září 2009  14:07,  aktualizováno 20:14
V životopise na svém osobním webu uvádí chomutovská primátorka Ivana Řápková, že vedle pražské VŠE vystudovala i plzeňskou právnickou fakultu. Její magisterská práce však v univerzitní knihovně chybí. 
Chomutovská primátorka Řápková absolvovala plzeňskou fakultu v roce 2005, její práce ale v archivu není.foto: Michal Růžička, MF DNES

Chomutovská primátorka Řápková absolvovala plzeňskou fakultu v roce 2005, její práce ale v archivu není.

Jsou dvě možnosti: buď se práce ztratila na fakultě, která je i samotnými právníky označována kvůli vnitřním sporům a nepořádku za "prohnilou", nebo někdo nechce, aby se práce dala dohledat a zkontrolovat kvůli možnému plagiátu.

V archivu knihovny není k nalezení nejen samotný výtisk její práce, ale žádné záznamy o ní neuvádí ani elektronická databáze.

"O této práci není v naší databázi žádný záznam," potvrdila MF DNES pracovnice knihovny.

Univerzitní knihovny by přitom měly všechny absolventské práce archivovat, ať už pro potřeby studentů, nebo pro zmíněnou kontrolu. Uchování absolventských prací je dokonce zakotvené ve vnitřním řádu Západočeské univerzity.

"Je to běžná praxe, práce každého absolventa by se měla dostat k nám," uvedla knihovnice.

"Ztráta diplomové práce je ohromný nonsens univerzity. Její snahou by mělo být dát veškeré záležitosti do pořádku. Mojí povinností není si diplomku schovávat," reagovala na situaci Řápková. Dodala ale, že svou práci našla. Týkala se vlivu průmyslu na životní prostředí z pohledu práva.

V registru studentů univerzity se jméno Ivana Řápková také vyskytuje. Podle něj absolvovala v roce 2005.

Skandál kolem chybějících závěrečných prací vypukl na právnické fakultě Západočeské univerzity před několika dny, kdy vyšlo najevo, že proděkan fakulty Ivan Tomažič opsal ve své disertační práci desítky stran z cizího textu.

Vzápětí se ukázalo, že v knihovně navíc chybí desítky disertačních a habilitačních prací nejen členů vedení fakulty, ale také některých prominentních studentů. Mezi nimi mají být podle informací MF DNES význační plzeňští právníci či bývalí vysocí politici.

Řápková se proti jakékoliv spojitosti s problémy plzeňské univerzity důrazně ohradila.

Kvůli aféře se na hloubkovou kontrolu právnické fakulty chystá akreditační komise ministerstva školství. Rektor univerzity zároveň dočasně jmenoval děkanem exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Na mimořádném zasedání akademického senátu oznámili v úterý svou rezignaci oba proděkani fakulty. Děkan rezignoval už minulý týden. -

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář