Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kritička vedení Chomutova podezírá primátorku Řápkovou z pomluvy

10. 9. 2009

Kritička vedení Chomutova podezírá primátorku Řápkovou z pomluvy

Místopředsedkyně hnutí Nespokojení občané Marie Kindermannová informovala 10. září v Chomutově novináře o údajných likvidačních praktikách zdejší primátorky Ivany Řápkové (ODS) vůči jejím odpůrcům.

vydáno: 10.09.2009, 14:15 | aktualizace: 10.09.2009 15:49

Chomutov - Místopředsedkyně hnutí Nespokojení občané Marie Kindermannová, která dlouhodobě kritizuje politiku vedení Chomutova, dnes podala trestní oznámení na chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou (ODS). Podezírá ji z pomluvy a zneužívání pravomocí veřejného činitele. Kindermannová je civilním zaměstnancem věznice Všehrdy na Chomutovsku a Řápková se prý jejího vedení dopisem dotázala, zda činností v občanském hnutí neporušuje vnitřní předpisy vězeňské služby.

Přijetí podnětu ke trestnímu stíhání náměstek ústeckého krajského státního zástupce Dan Anděl nepotvrdil. "V ranní poště žádný podnět od paní Kindermannové nebyl, ani později mýma rukama neprošel. Vzhledem ke zmiňovaným podezřením z trestných činů by však podle mě měl být podán k Okresnímu státnímu zastupitelství v Chomutově," řekl.

"Primátorka nikým nevyzvána a nepožádána zaslala mému zaměstnavateli dopis, jehož hlavním cílem mohlo být mé osobnostní a profesionální poškození, případně má profesní i ekonomická likvidace. Kopii dopisu z konce června jsem našla nedávno v neoznačené obálce v poštovní schránce. Primátorka v něm žádá ředitele věznice o poskytnutí informace, zda jsem svou činností v občanském hnutí nemohla porušit vnitřní předpisy vězeňské služby. Mí nadřízení mě nekontaktovali, nemám dosud v zaměstnání žádné problémy. Ani nevím, zda byl dopis skutečně odeslán," uvedla Kindermannová, jež ve věznici pracuje jako učitelka.

Řápkovou zároveň vyzvala, aby zvážila své další setrvání ve funkci primátorky i kandidaturu v předčasných volbách do sněmovny.

Řápková napsání dopisu nepopírá, rezignovat nehodlá. "Ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím jsem vedení věznice požádala o prověření, zda paní Kindermannová jako státní zaměstnankyně neporušila vnitřní předpisy instituce. Při svých veřejných vystoupeních zaměřených na jednání vedení města totiž často překračuje míru přípustné kritiky tím, že uvádí nepravdivá a pomlouvačná tvrzení o činnosti zastupitelů a radních. Navíc mohu dokázat, že si politické záležitosti vyřizuje v pracovní době a používá při tom pomůcky věznice, například e-mailovou adresu," uvedla.

Všehrdská věznice však podle její mluvčí Bronislavy Vetešníkové o dopisu neví. "Prohlédli jsme došlou poštu, zmíněný dopis tam není," řekla.

Občanský zaměstnanec může být podle mluvčí generálního ředitelství vězeňské služby Markéty Prunerové členem jakékoliv politické strany či hnutí, omezení mají pouze příslušníci a vojáci. "Mimopracovní aktivity občanských zaměstnanců věznice nejsou zaměstnavatelem omezovány ani zakazovány, pokud nesouvisejí s vykonávanou funkcí. Etický kodex byl už dříve zrušen a žádným jiným v tuto chvíli vězeňská služba nedisponuje," sdělila.

Představitelé hnutí Nespokojení občané uspořádali loni v Chomutově na 15 demonstrací a sbírali také podpisy pod petici vyzývající primátorku a její náměstky k odstoupení z funkcí. Jejich protesty vyvolal zejména pronájem areálu Kamencového jezera na 50 let firmě místního zastupitele, převod technických služeb z příspěvkové na akciovou společnost, nový systém parkování a také odvolání ředitele Podkrušnohorského zooparku Přemysla Rabase (SZ) loni v dubnu.

Nesouhlasnou reakci vyvolaly podle Řápkové nepopulární, ale nutné kroky města. Připomněla, že radní navrhli vyhlášku o omezení provozu výherních hracích automatů či ochraně nočního klidu, která omezuje například provoz restaurací, což se jejich provozovatelům nelíbí. Problematické je také rušení zahrádek, jež musejí ustoupit výstavbě relaxačního centra.

Pronájem jezera prověřovala i policie. Vyšetřování podle Řápkové neprokázalo, že město postupovalo v rozporu se zákony.

Autor: ČTK

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář